Bireysel Emeklilik Girişi ve İptali

Bireysel Emeklilik Girişi ve İptali

 

2013 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yasalar çerçevesinde geliştirilen bireysel emeklilik girişi ve iptali nasıl yapılır, kimler yararlanır ve nasıl çıkılır? Gibi akılda kalan sorulara yanıt aradığımız yazımızda sizlerin merak ettiklerini derledik. Dolayısıyla konuyla ilgilenenlerin yazımızı mutlaka baştan sona okumalarını tavsiye ediyoruz. Öncelikle bilinmesi gereken bireysel emeklilik sistemi yani BES çalışanların aylık prim ödeyerek birikim yaptıkları bir sistem olmadığıdır. Çünkü birikim yaptıkça artış gösteren ve aynı zamanda finansal yatırım yapılmasına imkân sağlayan pek çok fonun satın alınabildiği bu sistemde zarar etme olasılığınız bulunmuyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi 18-45 Yaşın Aralığı Çalışanlar İçin Zorunludur

Hangi sektör olursa olsun 18-45 yaş aralığında bulunuyorsanız ve SGK kaydınız var ise bireysel emekliliğe ilk adımı zaten otomatik şekilde atmış oluyorsunuz. Normal emeklilik sigortası haricinde geliştirilen bu sistem sayesinde ilave bir güvenceye kavuşan çalışanlar toplam ödemelerinin %25'i kadar gelir elde edebiliyorlar. Devletin yetkili makamları tarafından denetlenen ve bizzat kontrol altında tutulan bireysel emeklilik sistemi tasarrufların en iyi şekilde değerlendirilmesini hedefliyor. Bunun yanı sıra bu sisteme kayıt olabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerektiğini de hemen hatırlatalım.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Nasıl Çıkılır?

Her ne kadar ilk etapta otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine sizi dahil olsanız da kaydınızı gerçekleştiren Sigorta Şirketine veya çalıştığınız kuruma ilk 60 gün içerisinde posta veya güvenli E-posta yoluyla başvuru yaparak bireysel emeklilik sisteminden ayrılabiliyorsunuz. Burada çok önemli bir hatırlatma yapalım. Bu işlem sadece posta veya güvenli bir E-posta ile gerçekleştiriliyor ve şahsen müracaat yapılamıyor. Bunun dışında BES Yönetmeliğinin” 22/E maddesine göre yapmış olduğunuz çıkış başvurusu tarihinden itibaren 10 günlük süre içerisinde sizden kesilen meblağın tamamı iade edilmek zorunda olduğu bilmenizde fayda var.

BES Çalışanlara Birçok Artısı Bulanan Bir Sistem

Birçok artısı hesap edilerek çalışan tarafından sistemde kalma yönünde tercihini kullananlar her ay kazancının brüt tutarın %3 kadar bir bölümünü prim olarak öderler. 10 yıldan önce çıkışın çeşitli aşamalarda mümkün olduğu BES içerisinde ilk cayma hakkından sonra 3 yıl içerisinde bir ayrılma talebiniz olursa herhangi bir fazla ödeme alamıyorsunuz ve sadece birikiminiz geri iade ediliyor. Ayrıca aylık ödeme tutarı bakanlar kurulu tarafından belirlendiğinden ilerleyen tarihlerde yukarı yönlü bir artış söz konusu olabileceği her zaman akılda tutulmalıdır.

#bireyselemeklilik #bireyselemekliliksistemi #bireyselemeklilikgirişveiptali #sigortahizmetleri #dlgsigorta #sakaryasigorta

BİZİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN

BU SAYFAYI PAYLAŞ


Müşteri Yorumları

Sizleri de DLG Sigorta farkını yaşamaya davet ediyoruz.

Memnuiyetinizi, istek ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşınız. Düşünceleriniz bizim için çok değerli...