Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

 

Genel sağlık sigortası herhangi bir işte aktif olarak çalışan veya çalışmayan tüm bireyleri kapsayan ve ülke nüfusunun tamamını içine alan bir sigorta sistemidir. 2012 yılında çıkarılan yasada belirtilen hükümler doğrultusunda, çalışmayan bireyler kendi sigorta primlerini ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir. Kişinin gelirine göre prim hesaplanması yapılarak işletilen sistemde, prim yatırma oranlarının belirlenmesi amacıyla gelir testi yapılması zorunlu kılınmaktadır. Gelir testleri ikamet edilen yerlerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında yapılmakta ve kanun tüm vatandaşların yaptırmasını zorunlu kılmaktadır.

Genel sağlık sigortası yaptırmak için ilgili kurumlara başvuran bireylere yapılan testte, gelirlerinin olup olmadığı ve herhangi bir gelir var ise bu gelirin miktarının ne kadar olduğu belirleniyor. Yapılan testlerde, tüm hane halkı göz önünde bulundurularak gelir miktarı belirlenmekte olup, evde yaşayan anne, baba, eş, çocuklar ve eğitim nedeniyle hanede yaşamayan 25 yaşını doldurmamış tüm çocuklar dikkate alınıyor. Yapılan testler sonucu belirlenen miktar o hanenin ödeyecek olduğu genel sağlık sigorta pirimi olarak belirleniyor.

Genel sağlık sigortası için gelir testi yaptırmayan vatandaşlar sağlık hizmetlerinden yararlanmak için en yüksek tutardan pirim ödemek zorunda kalıyor.  Prim ödeme miktarlarını belirleyen gelir testinde geliri 549 liranın altında olanlar herhangi bir prim ödemesi yapmadan sigortalı sayılıyor ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Bu sistemde 18 yaşını doldurmuş olan çocuklar lisede öğrenim görüyorsa 20 yaşına kadar, yükseköğrenime devam ediyorsa 25 yaşına kadar anne veya babasının üzerinden olmak üzere sadece devlete ait sağlık kuruluşlarından faydalanabiliyor. 25 yaşını doldurmuş çocuklarında yaptırmak zorunda olduğu gelir testinde belirlenen miktarlar aylık olarak yatırılıyor.

Genel sağlık sigortası kapsamında olup tedavilerini özel hastane ve kliniklerde yaptırmak isteyen vatandaşlar ise özel sağlık sigortası hizmetleri veren kuruluşlara başvurarak tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilmekte ve birçok farklı hizmetten yararlanma imkânına sahip olabilmektedir. Genel sağlık sigortası sayesinde tüm bireylerin sağlık hizmetlerinden eşit olarak yararlanabilmesi hedeflenmiş olup, kişinin ekonomik gücüne bakılmaksızın tüm fertlerin sağlık sigortası şemsiyesi altında toplanması amaçlanmıştır. Bu sayede toplumu tehdit edebilecek hastalık risklerine karşı önlem alınmıştır.

#genelSağlıkSigortası #sağlıkSigortası #enUygunSağlıkSigortası #sakaryaSigorta #dlgSigorta

BİZİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN

BU SAYFAYI PAYLAŞ


Müşteri Yorumları

Sizleri de DLG Sigorta farkını yaşamaya davet ediyoruz.

Memnuiyetinizi, istek ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşınız. Düşünceleriniz bizim için çok değerli...