Nakliyat Sigortası Teminatları

Nakliyat Sigortası Teminatları

 

Nakliyat sigortası teminatları yurt içi veya yurt dışına yapılan nakliyatlar sırasında nakledilen mallarda oluşabilecek zararları kapsamaktadır. Hangi araç ve nakliye yöntemi kullanılırsa kullanılsın mutlaka muhtemel riskler mevcuttur. Bu risklerden kaçınabilmek amacıyla yapılan nakliyat sigortaları, meydana gelebilecek tüm zararları belli şartların oluşması karşılığında üstlenmektedir. Genel olarak kara ve deniz taşımacılığı yoluyla nakledilen ihracat ve ithalat malları, üretim yapılan yer de dahil olmak üzere farklı risklerle karşı karşıyadır. Oluşabilecek riskler malın yanlış depolanması, hatalı nakliye aracı seçimi, yolda meydana gelebilecek kazalar gibi çeşitli sebepler olabilmektedir.

Nakliyat sigortası teminatları ayrıca malların depo veya araçlara istiflenmesi sırasında oluşabilecek hasarlar, yükleme boşaltma esnasında meydana gelebilecek hasarlar gibi çok geniş bir yelpazede yer alan risk gruplarına karşı güvence sağlamaktadır. Kendine has farklılıklara sahip olan nakliye sigortalarında, hasarın tanımı ve oluşan hasarın boyutlarının belirlenmesi belli kurallar çerçevesinde değerlendirilmektedir.

  • Tam kayıp nakliyat sigortası
  • Dar güvence nakliyat sigortası
  • Nakliyat all risk sigortası

Farklı teminatlar içeren ve kendine has özelliklerle işletilen sistemler olarak uygulanmaktadır.

Nakliyat sigortası teminatları arasında yer alan ve kısmi hasarların ödenmeyip sadece taşınma sırasında oluşan bir olumsuzluk sonucunda ağır hasar gören mallara teminat veriyorsa bu sistem tam kayıp sigortası olarak adlandırılmaktadır. Ancak nakliyesi yapılan malların çarpışma, devrilme, yanma gibi durumlarda kısmen veya tamamen hasar görmesinden oluşacak zararların ödenmesine teminat veren sigorta türüne ise dar güvence nakliyat sigortası adı verilmektedir. Bu teminat türü daha kapsamlı olup, kaza veya benzeri sebeplerle nakliye aracının zarar görmesine bağlı olarak taşınan malların da zarar göreceği savından hareketle işlemektedir.

Nakliyat sigortası teminatları arasında en geniş şekilde zararların tazmin edildiği yönteme ise nakliyat all risk sigortası adı verilmektedir. Bu sistemde, yanlış ambalajlanmadan meydana gelen hasarlar, malın özelliğine bağlı olarak oluşmuş hasarlar, gecikmelerden dolayı oluşan hasarlar, sigortalının kasti olarak oluşturduğu zararlar ve radyoaktif ortamlar, terör, savaş, yağma gibi olaylar sonucu oluşabilecek hasarlar kapsam dışı tutulmaktadır. Bunun dışında kalan tüm hasar oluşumları eksiksiz şekilde tazmin edilmektedir.

#nakliyatsigortasıteminatları #nakliyatsigortası #sigortahizmetleri #sakaryasigorta #dlgsigorta #dlg

 

 

BİZİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN

BU SAYFAYI PAYLAŞ


Müşteri Yorumları

Sizleri de DLG Sigorta farkını yaşamaya davet ediyoruz.

Memnuiyetinizi, istek ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşınız. Düşünceleriniz bizim için çok değerli...