Yangın Sigortası Zorunlu Mu?

Yangın Sigortası Zorunlu Mu?

 

Yangın sigortası özel amaçlara uygun olarak veya ticari faaliyet göstermek amacıyla kullanılan her türlü binada yangın sebebiyle oluşabilecek hasarları tazmin edebilmek amacıyla yapılmaktadır. Sigorta kapsamında yıldırım düşmesi sonucu oluşan yangınlar, infilak sonucu oluşan buhar, ısı, duman gibi sebeplerden meydana gelebilecek hasarlar ve kendiliğinden oluşan yangınlara karşı teminat sağlanmaktadır. Bunun dışında binalarda oluşan yangını söndürmek amacıyla yapılan müdahalelerde kullanılan su, köpük veya başkaca kimyevi meddeler sebebiyle oluşan fiziki hasarlar da teminat kapsamına alınmaktadır.

Yangın sigortası tüm sigorta şirketlerinin poliçelerinde yer alan ortak teminat konusu olmakla, bazı ek teminatların alınabilmesi için yapılması zorunlu bir sigorta işlemidir. Grev, kargaşa, kötü niyetli halk hareketleri, yağma, terör olayları sonucu oluşan hasarlar, yanardağ lavlarına maruz kalma dolaysıyla oluşan zararlar, sel baskınları, kira kayıplarının tolere edilmesi, enkaz kaldırma masrafları gibi birçok unsur, yangın sigortası kapsamında değerlendirilerek teminat sağlanmaktadır. Yangın sigortasının yokluğunda adı geçen teminatlar sağlanmamaktadır. Sigorta şirketleri tüm gereken teminatları tek poliçeyle güvence altına alarak oluşabilecek zararları tazmin etmektedir.

Yangın sigortası poliçesinde, taşınır ve taşınmaz malların hangi şartlarda teminat altında tutulacağı ve poliçenin kapsama alanı ile ilgili tüm ayrıntılar yer almaktadır. Taşınmaz mallarda binaların dışında yer alan garaj, su deposu, müştemilat, bina eklentileri, ve üzerlerinde yer alan tüm tesisat, asansör ve yürüyen merdivenler gibi binayı tamamlayan tüm aksamlar, temel ve istinat duvarları sigorta bedeli kapsamına dahil edilmektedir. Sigorta bedelinin tespit edilmesinde arsa kıymeti dikkate alınmamakta ve poliçede belirtilmesi şartıyla bina dışındaki heykel, çeşme, iskele, rıhtım ve bahçe duvarları sigorta kapsamına dahil edilmektedir.

Yangın sigortası taşınabilir mallar konusunda ise poliçede belirtilmiş olmak kaydıyla yangın sırasında yangın mahallinde bulunan eşyalar ve yeni satın alınmış olması sebebiyle sonradan girmiş taşınır mallar sigorta kapsamında yer almakta ve oluşan zarar tazmin edilmektedir. Bunun dışında aksine bir sözleşme yapılmamışsa, poliçe sahibinin birlikte ikamet ettiği hane halkı veya ticaret hane ise çalışanlarına ait olan eşyalarda oluşabilecek hasarlar, yangın sigortası kapsamında yer almaktadır.

#yangınsigortası #sigortaşirketleri #sigortabedeli #sigortabedelitespitedilmesi #sigortahizmetleri #sakaryasigorta #dlgsigorta #dlg

BİZİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN

BU SAYFAYI PAYLAŞ


Müşteri Yorumları

Sizleri de DLG Sigorta farkını yaşamaya davet ediyoruz.

Memnuiyetinizi, istek ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşınız. Düşünceleriniz bizim için çok değerli...